8. říjen Památný den sokolstva

Kokarda

Poprvé v historii bude slaven 8. říjen, který je Památným dnem Sokolstva,  jako významný den České republiky. Abychom tento fakt zdůraznili, můžeme ozdobit své oblečení KOKARDOU. Kokardy můžete objednat u br. Mirka Lipavského (tel. 602 437 101, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. )  , cena 35,00 Kč/kokardu. 

Památným dnem sokolstva si naše hnutí připomíná tragické události z 8. října 1941, kdy došlo z rozkazu Reinharda Heydricha k likvidaci Sokola. Jen během jediného dne gestapo zatklo na 1 500 činovníků Sokola, 90 % z nich bylo popraveno nebo zahynulo v koncentračních táborech. Obecněji pak Památný den sokolstva vzdává hold všem sokolským obětem boje za samostatný stát a jeho demokratický a humanistický charakter. A zcela zřejmě přesahuje rámec jedné organizace – vždyť nacistický útok na Sokol, jako nositele hodnot, na kterých bylo založeno Československo, byl útokem na celou českou občanskou, demokratickou a svobodomyslnou společnost. Zařazením této připomínky mezi Významné dny České republiky chceme nejen vzdát hold obětem totalitní zvůle a nespravedlnosti, ale také občanům České republiky připomenout, že samostatnost, svoboda a demokracie nejsou samozřejmé a že pro jejich dosažení bylo nutné přinést nejvyšší oběti.

Děkujeme sponzorům za podporu

Činnost Tělocvičné jednoty SOKOL finančně podporuje obec Dolní Újezd.

Činnost mládežnických družstev Tělocvičné jednoty SOKOL Dolní Újezd byla v roce 2019 podpořena dotací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.  Webdesign Miroslav Lipavský - ELMICOM